Kumaş Çeşitleri

Yazar : admin
Tarih : 24 Ağustos 2014

Kumaş çeşitleri , kumaşın belli tekniklerle farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak belli yöntemlerle farklı hale getirilmesi ile ortaya çıkan farklı kumaş türleridir. Bu çeşitler oluştururken uygulanan yöntemler çok geniş anlamda ele alınması gereken bir konudur. Kumaş çeşitleri kullanım amaçlarına, malzemelerine, aksesuarlarına ayrıldığı gibi birçok farklı özelliği de bünyelerinde barındırırlar.

Kumaş nedir sorusuna cevap verdikten sonra kumaşın çeşitlerini ve kumaş özelliklerini daha iyi anlayabiliriz. Bu bağlamda; kumaş, ipliklerin çeşitli tekniklerle oluşturulan kaplayıcı bir yüzeydir. Pamuk, yün, ipek, keten gibi maddelerden kumaşlar elde edilir. Kumaş, ipliklerle üretilir.

kumascesitleri

Kumaş üretiminde kumaş piyasasında kabul görmüş 2 üretim yöntemi vardır.

1-Dokuma Kumaş    2-Örme Kumaş

Kumaş çeşitleri oldukça fazla olmasına rağmen en temel olarak aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki sıralanan kumaş çeşitlerinden farklı olarak daha birçok kumaş çeşidi vardır, kumaşların üretim sırasında farklılaştırılmasıyla birçok kumaş çeşidi de üretilmiştir.

Kaşmir  –  Keten  –  Akrilik  –  Pamuklu Kumaş  –  Yünlü Kumaş  –  Angora Kumaşı  –  İpekli Kumaş  –  Lateks  –  Naylon/Polyester Kumaş  –   Saten Kumaş  –  Viskon Kumaş  –  Vual Kumaş

 kumasuretimiyapanfirmalar

 


Sitemiz de bulunan 5 kategoride ki 10 yazımıza toplam da 1 yorum yapılmıştır.