Kumaş Nedir?

Yazar : admin
Tarih : 28 Ağustos 2014

Kumaş nedir? Kumaş, tekstil liflerinin yani ipliklerin düzgün bir yapı ve düz bir yüzey ve değişmez net bir kalınlıkta ince bir doku oluşturacak modelde bir araya getirilmesiyle elde edilmiş olan her çeşit yapıya kumaş denir.

Kumaş, pamuk, keten, yün, ipek gibi tekstil ham maddelerinden elde edilir. Kumaşın üretimi ise dokuma veya örme metodu ile üretilir başka bir yöntem yoktur.

Bir tekstil veya moda ürünü özellikle elbiseyi oluşturacak malzemenin temel olarak enbaşında kumaş gelir. Seçilen kumaş tekstil ürünümde kullanılacak yardımcı malzemenin teknolojik açılardan uyumlu olması gerekmektedir.

Kumaş üretimi nasıl yapılır? Birbirlerine dik hem de paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altından ve üstünden geçirilmesi ile kumaş elde edilir. Dokumada genel prensip atkı ve örgülerin birbirinin içerisinden geçmesidir. Örme de ise bu daha farklıdır.

Kumaş üretim alanında Da Vinci’nin yeri başkadır. Onun icadı ile üretim tekniği bambaşka bir yapıya kavuşmuştur. Üretim alanında yapılmış en büyük yenilik Leonardo da Vinci’nin icadı olan mekiğin kullanılmasıydı. Atkı iplikleri mekik içindeki bir çubuk üzerinde sarılı durur ve belirli aralıklarda ipliklerin yerini değiştirip iplikleri birbirlerinden uzaklaşmaları sağlanır. Kumaş dokumacı açılan kanala bir kenarından diğer kenarına mekiği geçirir ve daha sonra iplikler ters yönde birbirlerinden uzaklaştırılır. Kumaş dokumacı tekrar mekiği bir uçtan diğer kenara değingeçirir. Bu işlem sürekli devam eder. Bu süreçle kumaş üretilmiş olur.


Sitemiz de bulunan 5 kategoride ki 10 yazımıza toplam da 1 yorum yapılmıştır.