Kumaş Toptancılığı

Yazar : admin
Tarih : 5 Nisan 2015

kumasnasiluretilir

Türkiye’de Kumaş Toptancılığı

En eski tarihlerden beri bulunduğu coğrafyanın en gözde memleketidir Anadolu. 3 kıtayı birbirine bağlayan noktada bulunması, etrafının denizlerle çevirili olması hemen hemen her türlü ticaretin ülkemiz üzerinden yapılmasına sebep olmuştur. Ayrıca ticaretin en eski yolu baharat yolunun geçiş istikametinde olması da Anadolu’nun büyük bir ticaret merkezi olmasının önemli sebeplerinden biridir.

Ticaretle birlikte zevklerinde geliştiği Anadolu da özellikle dokuma ve kumaş konusu ön plana çıkmıştır. Türkiye’de kumaş üretimi çok önemli ölçüde gelişmiş nadir sektörlerdendir. Birbirinden güzel ipek dokumaları kumaşın her anında kullanan üreticiler ülkemizin kumaş konusunda bugünlere gelmesine büyük katkı sağlamışlardır.

kumasuretimi-yapanfirmalar

Kumaş kullanımı, kumaş üretimi derken Türkiye’de kumaş toptancılığı günümüzün en önemli sektörlerinden biri haline gelmiştir. Dünya’da ve özellikle Avrupa’da kumaş toptancılığı konusunda hatırı sayılır bir yere sahip olan Türkiye’nin ihracat rakamları da ciddi boyutlardadır. Kumaş toptancılığında numune kumaş son derece önemli bir yere sahiptir. Toptan olarak kumaş alım ve satımlarında numune, kartela gönderimleri önemli bir yer eder.

numune-kumas

Türkiye kumaş toptancılığı konusunda Avrupa ülkeleri kadar Arap ülkeleri ile de temas halindedir. Üretimi yapılan binlerce farklı desende ve türde kumaş giyimine ve tarzına çok önem veren Arap ülkeleri tarafından fazlasıyla talep görmektedir.

kumasuretimi-yapanfirmalar-

Ülkemizde kumaş üretimi denilince başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Bursa ve Denizli ön plana çıkan illerimizdir. Bu illerimiz Türkiye’de kumaş toptancılığını ön plana çıkaran ve toptan kumaş pazarına ciddi anlamda üretim katkısı sağlayan illerdir. Sizde kumaş ile ilgileniyor veya kumaş konusunda bir sektörde çalışıyorsanız mutlaka bu illeri ziyaret etmeli ve toptan kumaş konusunda bilgi almalısınız.

toptan-kumas-satisi

Türkiye’de kumaş toptancılığı ve kumaş üretimi yaygın bir iş dalıdır. Bunun en büyük sebebi de hammadde sıkıntısının olmaması ve karlılığın diğer sektörlere göre nispeten daha fazla olmasıdır.


Sitemiz de bulunan 5 kategoride ki 10 yazımıza toplam da 1 yorum yapılmıştır.